Morze czy góry – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, planujących wakacje. Mimo że górski klimat ma wiele niezaprzeczalnych atutów, to jednak nadmorskie miejscowości są częstszym wyborem na spędzenie urlopu. Gorące plaże, spienione morze i orzeźwiające powietrze sprawiają, że wakacje nad morzem kojarzą się z błogim odpoczynkiem i chwilą zapomnienia od codzienności.

Kołobrzeg jest nadmorskim miastem położonym na Pomorzu Zachodnim, które w okresie wakacyjnym tętni życiem. Uroda tego miejsca sprawia, że jest chętnie odwiedzane nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych turystów. Kołobrzeg posiada barwną historię, która sięga IX wieku naszej ery. Wtedy to założono na jego terenach osadę, znaną z pozyskiwania soli morskiej. Miasto przez wiele lat było pogańskie, dlatego podczas jego zwiedzania możemy napotkać na pozostałości wielu kultur. Kołobrzeg to miasto budzące pożądanie, stąd w ciągu swojej wielowiekowej historii był w posiadaniu Brandenburczyków, którzy przemienili go w twierdzę. Dziś Kołobrzeg, mimo że chętnie odwiedzany przez Niemców, jest miastem polskim, słynącym nie tylko z przepięknej plaży, ale także uzdrowiska. Nadmorskie miasto to idealne miejsce do spędzenia wakacji w gronie rodziny lub przyjaciół. Klimatyczne uliczki i romantyczne plaże przyciągają także spragnionych wakacji zakochanych. Z uwagi na liczne walory turystyczne miasta i dużą liczbę odwiedzających go gości, warto zatroszczyć się o komfortowy nocleg w Kołobrzegu dużo wcześniej. Dzięki Sun&Snow znajdziesz wygodny apartament w Kołobrzegu, w atrakcyjnej cenie.

Zbawienny wpływ słonej wody

Mimo że Kołobrzeg kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem na słonecznej plaży i kąpielami w błękitnym Bałtyku, to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Jedną z nich jest Wyspa Solna, które warto odwiedzić przede wszystkim z uwagi na niezwykłe właściwości lecznicze wód solankowych. Prowadzi do niej Ścieżka Zdrowia, na której rozciągłości ustawiono przyrządy do wykonywania ćwiczeń. Prowadzi ona przez park nadmorski, dlatego podczas podróży możemy wdychać przepełnione jodem powietrze i nasycać oczy pięknymi widokami. U końca ścieżki znajduje się jedyne źródło solankowe, którego właściwości lecznicze przyciągają niezliczoną ilość turystów o każdej porze dnia. Wyspa Solankowa mieści się niedaleko uzdrowiska, które warto odwiedzić podczas wyprawy nie tylko ze względu na wartości zdrowotne mikroklimatu, ale przede wszystkim niezwykłe widoki. Wyspa umiejscowiona jest przy kołobrzeskim porcie, znajdującym się przy ujściu Parsęty do Bałtyku.

Zabytkowe statki i morskie podróże

W jednej z najpiękniejszych części Kołobrzegu – dzielnicy uzdrowiskowej, przy ujściu rzeki Parsęty znajduje się największy w Polsce port morski. Nie tylko sam port jest warty uwagi, ale przede wszystkim cumujące przy nim zabytkowe statki. Nad rzeką Parsętą można podziwiać zabytkowe okręty wojskowe, stare żaglowe okręty, wśród których znajduje się między innymi statek Santa Maria – wzorowany na żaglowcu Krzysztofa Kolumba. Na zabytkowych statkach i okrętach organizowane są też rejsy wycieczkowe, będące niezwykłą atrakcją. W czasie rejsu każdy wycieczkowicz może delektować się relaksującym kołysaniem przez fale morskie oraz napawać się otaczającą go historią statku.

Niezwykłe widoki z historycznej wieży

Zwiedzając port morski nad Parsętą, nie trzeba daleko szukać kolejnych atrakcji Kołobrzegu. W centrum miasta wznosi się dumnie Latarnia Morska, która została odbudowana po wojnie w 1945 roku. Historia Latarni sięga XVII wieku, jednak wtedy jej światło paliło się okresowo, jedynie w momencie oczekiwania na przybywające statki. Budowla ma wygląd fortecy, ponieważ podczas jej odbudowy wykorzystano konstrukcję dawnego fortu, znajdującego się nieopodal portu morskiego. Latarnia Morska ma 26 metrów szerokości, a jej światło widoczne jest na odległość niemal 30 kilometrów, czyli 16 mil morskich. Zwiedzając latarnię warto zwrócić uwagę na liczne ekspozycje dotyczące historii latarnictwa oraz okazały zbiór minerałów i skamieniałości. Jednak prawdziwym celem wyprawy na Latarnię Morską jest niezwykły widok na cały Kołobrzeg. Panorama zapiera dech w piersiach, prezentując spienione fale Bałtyku i czerwone dachy licznych zabytków architektury.

Coś dla entuzjastów historii

Kołobrzeg to wielowiekowe miasto, dlatego nie może zabraknąć w nim licznych obiektów i zabytków historycznych, których mnogość przyprawia o zawrót głowy. Liczące wiele stuleci miasto przepełnia niezwykły klimat, przesiąknięty atmosferą minionych epok. Spacerując uliczkami Kołobrzegu, na każdym kroku można natknąć się na historyczne pamiątki, dlatego nie sposób wymienić ich wszystkich. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się z pewnością Bazylika Mariacka, skrywająca w swych murach niezwykłe pamiątki sakralne. Świątynia powstała w XIV wieku i w całości utrzymana jest w stylu gotyckim. W czasie swojego istnienia, Bazylika Mariacka pełniła wiele funkcji – początkowo była kolegiatą, w XVI wieku świątynią protestancką, w czasie II wojny światowej punktem obrony miasta, a obecnie jest bazyliką mniejszą. Świątynia jest niezwykle okazała, choć, niestety, liczne wojny spowodowały niemałe uszkodzenia, dlatego jej wnętrze nie jest historyczne. Mimo to w jej wnętrzu możemy podziwiać liczne zabytki sakralne, pochodzące sprzed wielu wieków. Zwiedzając Bazylikę można podziwiać XIV-wieczny krucyfiks, chrzcielnicę czy gotycką menorę. Podziw wzbudzają także okazałe gotyckie świeczniki i nagrobne tablice kołobrzeskich mieszczan. Bazylika Mariacka to niepowtarzalne, przesiąknięte duchem historii miejsce, które warto odwiedzić.

Nadmorska plaża

Wybierając się na wakacje do Kołobrzegu, dla wielu wycieczkowiczów najważniejszym punktem miasta jest, oczywiście, plaża i Morze Bałtyckie. Wygrzewając się na ciepłym piasku nie sposób nie zauważyć molo, które wysuwa się aż 200 metrów w głąb morza. Pomostem można przechadzać się zarówno za dnia, jak i późnym wieczorem, za każdym razem podziwiając odmienny krajobraz. Plaża w Kołobrzegu uznana jest za jedną z najpiękniejszych, a kąpielisko za jedno z najczystszych. Wiadomo, że pogoda nad morzem bywa zmienna, jednak kołobrzeska plaża oferuje turystom wiele atrakcji nawet podczas pochmurnej pogody. Urlopowicze mają możliwość wypożyczenia różnego rodzaju sprzętów wodnych, przepłynięcia się statkiem i odwiedzenia licznych restauracji, oferujących wymyślne potrawy. Na dzieci czeka wiele zjeżdżalni, trampolin i parków zabaw. Dodatkowo, niezaprzeczalnym atutem nadmorskiej aury jest duża ilość jodu w powietrzu, co pozytywnie wpływa na zdrowie i znacząco poprawia samopoczucie. Aby móc w pełni cieszyć się wczasami blisko plaży, warto zarezerwować apartament nad morzem. Na Sun&Snow znajdziesz tanie i wygodne noclegi nad morzem, które pozwolą ci w pełni cieszyć się wakacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here