Jedziesz na wakacje do Egiptu? Uważaj na Ramadan!

Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Jednak jadąc tam, musimy pamiętać o tym, że lokalna społeczność która tam zamieszkuje, to w większości muzułmanie, którzy raz w roku obchodzą Ramadan.

Czym jest Ramadan?

Ramadan, to święty czas dla muzułmanów. W trakcie jego trwania, muszą oni przestrzegać ścisłego postu. Zobowiązują się oni do przestrzegania jego surowych zasad, takich jak unikanie spożywania pokarmów, picia napojów czy też uprawiania seksu od świtu każdego dnia Ramadanu do zmierzchu.

Termin rozpoczęcia i zakończenia Ramadanu jest zależny od faz księżyca. Ten „święty miesiąc”, rozpoczyna się i kończy w czasie nowiu księżyca. W 2016-tym roku, rozpoczął się on więc 5 czerwca a zakończył 6 lipca.

W związku z dość dużą integralnością religijną muzułmanów, praktycznie każdy kraj muzułmański w tym czasie zaostrza przepisy panujące na jego obszarze. Podobnie jest w Egipcie. Na szczęście przepisy dotyczące Ramadanu nie obowiązują w hotelach. Jednak wybierając się na „egipską ulicę”, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Ubierajmy się stosownie – zbyt odkrywające stroje mogą sprowokować muzułmanów do gwałtownych reakcji. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które mogą spotkać się z formą różnych przykrości ze strony muzułmanów.

2. Unikajmy spożywania jakichkolwiek pokarmów w obrębie egipskich miast. Dotyczy to w szczególny sposób targów i centralnych części miast. Nawet w Egipcie zdarzają się przypadki aresztowań turystów, którzy nie przestrzegają praw Ramadanu.

3. Jeśli wyjeżdżamy na przykład do Arabii Saudyjskiej bądź Emiratów Arabskich, musimy pamiętać, że przepisy prawne są tam regulowane głównie przez zarządzenia religijne. Oznacza to, że konsekwencje nieprzestrzegania praw religijnych mogą w tych krajach wiązać się ze znacznie większymi konsekwencjami.

Podkreślamy jeszcze raz – wspomniane przepisy nie dotyczą obszarów hoteli i plaż. Rejony te są wyłączone z postu, dlatego też turyści nie muszą go przestrzegać. Inaczej sprawa wygląda w egipskich miastach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here