Auschwitz krakow

Czy warto odwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz (Auschwitz Krakow)?

Kraków to przepiękne, tętniące życiem miasto leżące na południu Polski. Ma niezwykle bogatą historię co sprawia, że atmosfera miasta jest dostojna a równocześnie baśniowa. Nic dziwnego, że co roku Kraków odwiedzany jest przez miliony turystów. Ich główny cel to zobaczenie Sukiennic na Rynku Głównym, Kościoła Mariackiego, Zamku Królewskiego na Wawelu czy dzielnicy żydowskiej Kazimierz.

Jednak będąc w Krakowie punktem obowiązkowym zwiedzania powinno być również miejsce pamięci i muzeum Auschwitz (Auschwitz Krakow). Były obóz koncentracyjny Auschwitz (Auschwitz Krakow) jest świadectwem najczarniejszych działań II wojny światowej. To w tym miejscu naziści realizowali swój plan wymordowania żydów, który dla nich był ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej. Miejsce symbolizujące terror, zagładę i ludobójstwo dziś jest hołdem pamięci dla zamordowanych tam Żydów i Polaków.

Auschwitz Birkenau krakow

Obóz powstał w Oświęcimiu na terenie przedwojennych polskich koszar. Został założony przez Niemców w połowie 1940 r a w 1941 r poszerzony o obszar wsi Brzezinka, położony o ok 3 km dalej od Oświęcimia. W miejscu wcześniejszych gospodarstw zbudowane zostały baraki dla więźniów i narzędzia masowej zagłady, komory gazowe i krematoria mogące spalić 4 tysiące zwłok na dobę.

Przed wjazdem do Brzezinki znajduje się bocznica kolejowa, na którą przyjeżdżały transporty więźniów i rampa, na której przeprowadzana była przez esesmanów selekcja. Na ogromnym obszarze obozu, zachowane zostały baraki, autentyczne poobozowe bloki i wieże strażnicze. Integralną częścią zwiedzania są eksponaty o wyjątkowym znaczeniu i szczególnej symbolice. Są to przede wszystkim rzeczy osobiste więźniów takie jak pędzle do golenia, okulary i zegarki, ale też walizki, części zabawek i porcelanowych figurek. Rzeczy więźniarskie takie jak koszule i spodnie w charakterystyczne pasy, opaski z obozowym numerem, drewniane buty czy przydziałowa miska.

Auschwitz tours

Planując zwiedzanie Auschwitz i chcąc w pełni doświadczyć atmosfery tego miejsca oraz poznać jego historię, należy przeznaczyć na oglądanie cały dzień. Część tego czasu zajmie dojazd do Oświęcimia i przemieszczanie się pomiędzy obozem Auschwitz I (w samym Oświęcimiu) i Auschwitz-Birkenau w Brzezince.

Z uwagi na bardzo dużą ilość odwiedzających i równocześnie limitowaną ilość osób mogących wejść na teren obozu, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja tak zwanej karty wstępu. Muzeum zaleca, aby na miejscu stawić się co najmniej 30 minut przed właściwą godziną zwiedzania. Jest to czas potrzebny na odebranie zestawów słuchawkowych z auto przewodnikiem, pozostawienie ponadwymiarowego bagażu w przechowalni (na teren obozu można wnieść plecak lub torebkę o maksymalnym wymiarze 30x20x10 cm) i przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.

Auschwitz-Birkenau Tour

Auschwitz można zwiedzać samodzielnie, ale tylko zwiedzanie z przewodnikiem lub edukatorem daje gwarancję pełnego i właściwego poznania tego niezwykłego, choć przejmująco smutnego miejsca.

Obozu Auschwitz (Auschwitz Krakow) nie powinny zwiedzać dzieci do 14 roku życia. Grupy zorganizowane są zobowiązane do wynajęcia przewodnika w jednym z preferowanych języków: angielskim, chorwackim, czeskim, francuskim, hebrajskim, hiszpańskim, japońskim, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, polskim, rosyjskim, serbskim, słowackim, szwedzkim, węgierskim i włoskim.

Czas zwiedzania zależny jest od wybranej opcji. Dostępne są: ogólna 3,5 godziny, studyjna 6 godzin i studyjna jedno lub dwudniowa 4+4 godziny. Na miejscu, pomiędzy obozami kursuje bezpłatny autobus. W pobliżu obozu umiejscowione są odpłatne parkingi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here