Jaki plecak w góry? Poradnik wyboru plecaka górskiego

Wyjazd w góry wiąże się często z koniecznością zabrania ze sobą dość pokaźnego bagażu. Potrzebujesz ciepłych ubrań, butów na zmianę, sprzętu i jedzenia oraz wielu podręcznych gadżetów. Podczas górskich wędrówek na pewno przyda Ci się pojemny plecak podróżny. Sprawdź, jak go dobrze wybrać.

Plecak podróżny w góry – który wybrać?

Wybór plecaka w góry wcale nie jest taki prosty. Rynek obfituje w ofertę różnorodnych plecaków, począwszy od tych bardzo pojemnych, po kompaktowe. Tych ze stelażem i lekkich plecaczków na jedno ramię. Rodzaj wybranego plecaka powinien być uzależniony od długości i charakteru Twojego wyjazdu.

Plecak na jeden dzień lub weekend w górach

Na jeden dzień w górach wystarczy wziąć ze sobą plecak o pojemności do 30 litrów. Nie musi to być drogi i bardzo designerski model, bo i tak będziesz w nim przenosić tylko najpotrzebniejsze rzeczy – zwykle telefon, kanapki, wodę, mapę i ewentualnie buty na zmianę. W takiej sytuacji z powodzeniem sprawdzi się jeden z modeli typowo miejskich plecaków z wygodnymi szerokimi szelkami.

Na weekend potrzebujesz już nieco większego plecaka i jednocześnie plecaka lepszej jakości. Plecak podróżny na weekend w górach powinien mieć pojemność 30-50 litrów. Budowa i pojemność zależą tak naprawdę od Twoich planów. Jeśli wybierasz się tylko na kilkugodzinną wędrówkę pod Morskie Oko lub na Kasprowy Wierch to wybierz mniejszy plecak, ale jeśli planujesz nocleg w schronisku lub biwak, plecak powinien być bardziej pojemny i mieć odpowiedni system nośny.

Plecak na górski biwak

Dłuższy wyjazd zwykle będzie wymagał przenoszenia większego bagażu, więc wtedy plecak musi być analogicznie większy. Taki plecak podróżny powinien mieć przede wszystkim pas biodrowy. Pas zapinany na biodrach odciąża górny odcinek kręgosłupa i ramiona, rozkładając wagę bardzo równomiernie i chroniąc przed bólem pleców.

Gdy planujesz przenieść ze sobą namiot, śpiwór, ubrania na zmianę i jedzenie, to potrzebujesz plecaka o pojemności 60-100 litrów. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się ofercie plecaków z kominami. Komin to przedłużenie plecaka pozwalające zmieścić więcej rzeczy. Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu komina Twój bagaż będzie chroniony przed wodą i przed promieniowaniem UV.

Przed zakupem plecak w góry musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

  • Budowa – plecaki mają różne konstrukcje, w jednych są dwie lub trzy komory, a inne mają dodatkowe kieszenie i przegrody. Im więcej takich przegród, tym więcej małych elementów możesz ze sobą zabrać i tym łatwiej dostać się do konkretnej części bagażu bez konieczności rozpakowywania całego plecaka.
  • Waga – mały plecak podróżny bez stelaża powinien ważyć maksymalnie 1,5 kg, natomiast ten ze stelażem może ważyć ok. 3 kg.
  • Materiał – ideałem jest gruby materiał o ścisłym splocie a najlepiej tkanina techniczna odporna na działanie promieni słonecznych i nienasiąkająca wodą. Z pewnością nie warto zwracać uwagi na plecaki wykonane z bardzo cienkiego i miękkiego materiału. W tym przypadku liczy się jak największa grubość i sztywność tkaniny. Najlepiej kupić plecak wykonany z laminowanego materiału.
  • Siatka dystansująca – duży plecak powinien być koniecznie wyposażony w siatkę dystansującą. Taka siatka umożliwia łatwą cyrkulację powietrza i tym samym zmniejsza pocenie się pleców i nieprzyjemne uczucie z tym związane.
  • Szelki – powinny być szerokie i wzmocnione gąbką, dzięki czemu będą delikatne dla ramion. Na szlaku nie ma chyba nic gorszego niż obcierające buty i cienkie szelki plecaka.
  • Zamki – grubość zamka błyskawicznego dużo mówi o jego jakości. Im grubszy jest zamek, tym lepiej.
  • Stelaż – gdy wybierasz plecak ze stelażem, zwróć uwagę na materiał wykonania stelaża i jego grubość. Najlepiej sprawdzają się plecaki z aluminiowymi stelażami. Aluminium jest stosunkowo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Ważna jest też konstrukcja stelaża. Im bardziej będzie on rozbudowany, tym oczywiście więcej na nim zmieścisz, ale jednocześnie trzeba się będzie liczyć z koniecznością przenoszenia większego ciężaru.
  • Kolor – możesz go oczywiście dobrać dowolnie, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzają się ciemne plecaki turystyczne. Plecak w ciemnym kolorze trudniej się brudzi i nie widać na nim większości zabrudzeń, a ponadto przez dłuższy czas wygląda jak nowy. Jasne plecaki świetnie wyglądają zwykle tylko pierwszego dnia, ale wystarczy rozlać na nie kolorowy sok lub ubrudzić je w błocie, a pierwotny urok bezpowrotnie przemija.

Pojemne i modne plecaki górskie znajdziesz w ofercie polskiej firmy Globtroter zajmującej się produkcją plecaków, toreb i walizek podróżnych. Sprawdź dostępne modele na stronie https://www.globtroter.waw.pl/ i wybierz ten idealny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here