Zastanawiasz się nad inwestycją w rekuperację i masz w związku z tym jakieś wątpliwości? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy kwestie związane z montażem systemu rekuperacji.
W obliczu niepokojów na rynku surowców energetycznych nie dziwimy się ogromnym zainteresowaniem energooszczędnymi instalacjami domowymi. Do tego typu systemów należy również rekuperacja. Czym ona jest i dlaczego jest obecnie tak bardzo popularna?
Rekuperacja – coś więcej niż mechaniczna wentylacja
Każdy dom musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą wentylację. Bez niej we wnętrzu budynku bardzo szybko powstają warunki nie nadające się do zdrowego życia – powietrze staje się wilgotne, a środowisko sprzyja rozwojowi najróżniejszych bakterii oraz wirusów. W słabo wentylowanym budynku szybko pojawiają się szkodliwe dla naszego zdrowia grzyby oraz pleśnie. Z drugiej strony sprawnie funkcjonująca wentylacja zapewnia optymalne dotlenienie wszystkich domowników niezależnie od tego w jakim pomieszczeniu aktualnie przebywają. Rekuperacja jest to co do zasady wentylacja mechaniczna, tyle, że wzbogacona o system odzysku ciepła. Na czym to polega i dlaczego ma aż tak duże znaczenie?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego dąży do tego, aby w miarę możliwości ograniczać wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. A jak wiemy do największych z nich należy ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w dobie nieustannie rosnących cen paliw. I o ile jeszcze na przestrzeni ostatnich 15 lat ceny węgla nie wzrastały jakoś bardzo znacząco – można powiedzieć, że w całym tym okresie mieliśmy do czynienia z być może ok. 20% wzrostem, to w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły przynajmniej trzykrotnie. Z punktu widzenia gospodarstwa domowego oczywiście oznacza to średnio 3 krotne podwyższenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Dla większości Polaków oznacza to bardzo duże wydatki – niestety czasem takie, na które po prostu nie można sobie pozwolić. Z drugiej jednak strony istnieją sprawdzone sposoby pozwalające ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Należy do nich między innymi rekuperacja.
Istotą rekuperacji jest ograniczenie strat energii cieplnej w procesie wentylacji budynku. Niestety zarówno w tradycyjnych wentylacjach grawitacyjnych jak i wentylacjach mechanicznych bez odzysku ciepła – straty energii cieplnej są ogromne. Przecież wydalane z budynku powietrze magazynuje ciepło. Gdy do wnętrza budynku napływa świeże powietrze, system grzewczy każdorazowo musi je podgrzewać do zadanej na programatorze temperatury. W rekuperatorach zdecydowaną większość zmagazynowanego w powietrzu ciepła udaje się odzyskać. W efekcie instalacja grzewcza może zużywać nawet czterdzieści procent mniej paliwa. Oczywiście przekłada się to bezpośrednio na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Rekuperacja – najpopularniejsze dylematy
Jedną z najistotniejszą kwestią zaprzątającą głowy osób zastanawiającą się nad montażem rekuperacji jest koszt całej inwestycji. Ten niestety w przypadku typowego domu jednorodzinnego sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla większości z nas jest to bardzo duża kwota, którą trudno ot tak w ciągu roku czy dwóch na koncie odłożyć. Z drugiej jednak strony specjaliści od rekuperatorów ASK zwracają uwagę na fakt, że rekuperacja to znakomita inwestycja na przyszłość. Ten jednorazowy wydatek wcześniej czy później zwróci się z nawiązką – a przy obecnych wysokich cenach paliw, zwróci się raczej dużo wcześniej. Łatwo to można wyliczyć. Załóżmy, że ktoś jest właścicielem dwukondygnacyjnego domu jednorodzinnego wybudowanego przed ponad dwudziestoma laty. Na każdy sezon grzewczy potrzebuje ok. 7 ton węgla typu ekogroszek. Przy aktualnych cenach węgla, ostrożnie zakładając, że udałoby się nabyć tonę ekogroszku za 2,5 tys. złotych koszt całego sezonu grzewczego wyniósłby nieco ponad 15 tys. Zakładając, że system rekuperacji pozwoliłby na obniżenie rachunków o trzecią część, w ciągu zaledwie jednego okresu grzewczego udałoby się zaoszczędzić nawet 5 tys. złotych. Przy aktualnych cenach węgla, zwrot z inwestycji w rekuperację może wystąpić nawet już po 3 latach. Oczywiście są to wyliczenia przybliżone. Wiele nowoczesnych domów jednorodzinnych jest znakomicie ocieplonych, dzięki czemu te koszty są dużo niże. Niemniej nikt z nas nie wie, jak będą się kształtowały ceny oraz dostępność paliw w kolejnych latach. Wszyscy pragniemy i tak przewidujemy, że sytuacja się ustabilizuje – ale tak naprawdę niczego nie możemy być obecnie pewni. Dlatego jeśli jest możliwość przynajmniej w jakiejś mierze uniezależnić się od cen paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz, rozsądnym jest właśnie to jak najszybciej zrobić – szczególnie jeśli dysponujemy tego typu środkami.
Innym dylematem związanym z montażem rekuperacji jest instalacja w już istniejącym budynku – czy jest możliwe zastosowanie rekuperacji w takim przypadku? Specjaliści z firmy TanieReku zauważają, że jak najbardziej. Oczywiście taki system nie będzie równie optymalnie wykonany jak w nowym budynku, niemniej doświadczona firma instalacyjna w większości budynków jest w stanie zamontować sprawnie funkcjonujący, ekonomiczny system rekuperacji.
Więcej informacji na tematy związane z budownictwem mieszkaniowym znajdziesz na stronie internetowej Bardzo domowo.