odbiór mieszkania

Nie codziennie kupuje się mieszkanie czy dom, tym bardziej nowe i dlatego często nie wiemy na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania odbioru nieruchomości. Im większy dom czy mieszkanie tym więcej kwestii powinno podlegać naszej kontroli i tym większa niestety szansa, że niedociągnięcia dewelopera umkną naszej uwadze.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór domu od dewelopera na co zwrócić uwagę – to pytanie nurtuje zapewne wielu z nas. Nie ma na to jednej poprawnej odpowiedzi, ale kilka uniwersalnych porad znajduje zastosowanie przy większości odbiorów deweloperskich . Zdawać by się mogło prozaiczne, ale sprawdzenie metrażu mieszkania to pierwsza i podstawowa kwestia, o której często się zapomina. Wszyscy dobrze wiemy jak bardzo cena za metr nieruchomości idzie do góry dlatego czy warto płacić krocie za coś czego mielibyśmy nie dostać? Również proste ściany i równe i poziome podłogi to coś co zdaje się oczywiste, ale często bywa zaniedbywane. Krzywa powierzchnia może prowadzić do zbierania się wody, spadania przedmiotów, a także poważnych uszczerbków na zdrowiu.

W kwestiach bezpieczeństwa oraz przyszłego komfortu użytkowania należy również zwrócić uwagę na prawidłowe osadzenie drzwi i okien. Każdy nawet minimalny błąd w trakcie tego procesu sprawi, że codzienne użytkowanie może być mało przyjemne. Drzwi i okna powinny być przy odbiorze zawsze czyste, aby można sprawdzić i ewentualnie zgłosić wszelkie rysy czy większe zniszczenia. Sprawdź czy drzwi i okna otwierają i zamykają się prawidłowo, a szeroko otwarte przypadkiem nie zamykają się same. Szczelność okien sprawdzisz natomiast wkładając kartkę papieru między ramę i futrynę i po zamknięciu okna nie powinno być możliwości swobodnego wyjęcia kartki.

Deweloperzy często podczas odbioru mówią, że czegoś nie ma jeszcze dziś, ale będzie jutro i niestety to jutro zmienia się w wieczność, a telefony od lokatora są ignorowane. Dlatego od razu warto zadbać o to, aby deweloper wydał nam wszystkie klucze do drzwi, do skrzynki pocztowej , skrzynki do prądu, skrzynki do gazu czy chip otwierający drzwi wejściowe. Jeśli tego nie zrobi zapewnijmy sobie na piśmie ten fakt, aby móc dochodzić swoich praw w przyszłości.

Kluczowe dla codziennego funkcjonowania jest poprawne działanie instalacji elektrycznej oraz wodnej. Należy sprawdzić czy w każdym gniazdku jest prąd, czy wszystkie włączniki światła działają prawidłowo oraz czy z kranu płynie zarówno wrząca jak i zimna woda.  Niemniej istotne jest sprawdzenie czy wentylacja w mieszkaniu jest dobrze poprowadzona oraz czy w ogóle jest, gdyż nierzadko deweloper stara się ukryć mankamenty w tej właśnie materii.  Powyższe zasady są uniwersalne i nie ważne czy ma to być odbiór mieszkania w Gdańsku czy odbiór mieszkania Zielona Góra to zastosowanie się do nich może w przyszłości oszczędzić nam wiele kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here