wtorek, Grudzień 10, 2019

Wakacje i noclegi w Rusinowie

0
noclegi w Rusinowie

Rusinowo to kolejna niezwykle popularna, malowniczo położona miejscowość nad morzem, która w wakacje i sezonie letnim cieszy się duża popularnością wśród turystów.

Wakacje w Rusinowie

Rusinowo to malowniczo położona wieś, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim. Piękna okolica i bliskość morza sprawiają, że w okresie letnim przyjeżdża do niej dużo turystów, spragnionych spokoju i obcowania z naturą. Nie bez powodu też miejscowość ta może pochwalić się znaczącą bazą noclegową (noclegi w Rusinowie rezerwuj przez serwis przymorzu.pl).

Atrakcje Rusinowa

Rusinowo położone jest na środkowym wybrzeżu Bałtyku, pomiędzy niezwykle znanymi kurortami:, a mianowicie między Darłowem (od zachodu) i Ustką (od wschodu). Z kolei około 3 km od Rusinowa leży wszystkim znany już Jarosławiec. Rusinowo podzielone jest na część nową i starą. Starsza część tej miejscowości położona jest na majestatycznym wzgórzu, z koeli nowsza część, która powstała stosunkowo niedawno, o zaledwie około 10 lat tamu, zlokalizowana jest poza wzgórzem. Niezwykle ciekawe jest to, że Rusinowo oddzielone jest od morza pasem lasu. Tego typu przesmyk stanowi doskonałe zabezpieczenie dolnej część miejscowości przed wiatrem wiejącym od morza.

Spokój i czyste powietrze

Większość odwiedzających Rusinowo osób ceni je za czyste powietrze, co spowodowane jest faktem, że w okolicy tej nie ma żadnych zakładów przemysłowych, zaś bliskość morza zapewnia bardzo wysokie nasycenie jodem. Fani opalania i pływania mogą korzystać z pięknej, szerokiej i niezatłoczonej plaży. Tu nikt nie musi konkurować o swoje miejsce na plaży.

Inne atrakcje w okolicy

Samo Rusinowo może pochwalić się kilkoma trasami rowerowymi, co na pewno docenią osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas. Bliskość lasu jest świetnym miejscem wypadowym na spacer z dziećmi lub ze zwierzętami. Bliskie położenie innych atrakcyjnych miejscowości sprawia, że Rusinowo jest doskonałą bazą wypadową. Tu czuje się spokój tego miejsca, można wiec relaksować się pełną parą. Z Rusinowa można zaplanować wypad do Darłowa, które oferuje turystom więcej atrakcji (np. możliwość zwiedzenia Zamku Książąt Pomorskich). Jeżeli zaś odwiedzający nie czują potrzeby podróżowania, wówczas Rusinowo z pewnością zaspokoi ich wszystkie potrzeby. W Rusinowie wart zobaczenia jest kościół, który ma niezwykle ciekawą architekturę. Sam kościół jest tez pięknie położony, bo na wzgórzu, w najwyższym punkcie Rusinowa.

Atrakcje to nie wszystko

Choć dla niektórych Rusinowo może być mało rozrywkowym miejscem na wakacje, to wbrew pozorom ciężko znaleźć tu wolne noclegi w okresie letnim. By móc pomieszkać w tej malowniczej miejscowości, noclegów należy szukać z wyprzedzeniem. Cały proces poszukiwań ułatwi serwis przymorzu.pl za pomocą którego, rezerwowanie wybranych miejsc jest szybkie i niezwykle łatwe. Rusinowo może bowiem pochwalić się rozbudowaną baza noclegowa nad morzem, zaś głównie do wynajęcia oferowane są domki letniskowe (jest ich tu aż 166). Zwolennicy spartańskich warunków mogą z kolei skorzystać z pola namiotowego.

Wyjazdy integracyjne – dlaczego warto je organizować?

0
Wyjazdy integracyjne - dlaczego warto je organizować?

Tradycyjne szkolenia organizowane dla pracowników zaczynają powoli przechodzi do przeszłości. Dziś firmy poszukują zdecydowanie ciekawszych rozwiązań. Przede wszystkim w celu większego zaangażowania swoich pracowników.

Jednym z takich rozwiązań są wyjazdy integracyjne. Z tego rozwiązania decyduje się korzystać coraz więcej przedsiębiorstw. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż taka forma spotkania i szkolenia pracowników przynosi wiele korzyści.

Wyjazdy integracyjne jak sama nazwa wskazuje służą m.in. do integracji pracowników. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kiedy w firmie pracę rozpoczyna grupa nowych pracowników. Wyjazd integracyjny pozwoli na to, aby pracownicy ci z jednej strony poznali się ze sobą, a z drugiej, aby poznali się z aktualnie pracującą kadrą pracowniczą.

Spotkania integracyjne to także skuteczny pomysł na poprawę współpracy między pracownikami. Efektywność pracy często uzależniona jest także od atmosfery jaka panuje w przedsiębiorstwie. Jeśli pracownicy się znają, lubią to jednocześnie dobrze ze sobą współpracują. Jeśli zatem w jakieś firmie ta współpraca nie wygląda zbyt dobrze to wyjazd integracyjny może skutecznie poprawić tę sytuację.

Pamiętać jednak trzeba, że dobrze zorganizowany wyjazd integracyjny to nie tylko świetna zabawa i odpoczynek od codziennych zadań. Podczas takiego wyjazdu przed pracownikami często stawiane są różnego rodzaju zadania, które ci muszą rozwiązań. Jest to świetna okazja do obserwacji pracowników pod presją i możliwość nauczenia ich radzenia sobie z nią.

Nie można także zapominać o motywacji. Za dobrze wykonaną pracę pracownicy powinni być nagradzani. Dlatego często takie wyjazdy traktowane są jako wyjazdy motywacyjne. Możliwość wyjazdu to nic innego jak nagroda dla pracowników.

Aby jednak wyjazd okazał się udany i efektywny musi być organizowany przez profesjonalną i doświadczoną firmę. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy firmowe z trco.pl. Przede wszystkim ze względu na profesjonalną organizację.

Więcej: https://trco.pl/

Oleje i płyny – jak sprawdzać i kiedy wymieniać?

0
Oleje i płyny – jak sprawdzać i kiedy wymieniać

Samochód to bez wątpienia najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Większość z nas obecnie nie wyobraża sobie życia bez sprawnego pojazdu, ponieważ korzystamy z aut nie tylko w celu poprawy komfortu, ale także w pracy. Warto więc zadbać o ich stan techniczny, wygląd i czystość.

Jedną z podstawowych czynności, o które należy zadbać, jest m.in. wymiana olejów i płynów. Zaniedbanie tego może prowadzić do wielu problemów mechanicznych, uszkodzeń podzespołów lub nawet spowodowania kolizji/wypadku na drodze. Warto więc sprawdzić oleje i płyny przed każdym wyjazdem i wiedzieć, jak je wymienić lub uzupełnić niedobory. Szczególnie jeśli niebawem czeka nas dłuższa podróż.

Olej silnikowy, czyli właściwa praca serca Twojego auta

Jak często wymieniać olej silnikowy? Chociaż coraz większa ilość producentów wydłuża ten okres, jako standardowy przedział przyjęto 10-20 tys. km lub raz do roku. Wymieniany jest on wraz z filtrem oleju zgodnie z terminami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu. Poziom oleju silnikowego należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.

Koniecznie należy wykorzystywać jedynie taki olej, jaki zalecany jest przez producenta silnika. Uwagę trzeba zwrócić na normy lepkościowe (klasyfikacja SAE, czyli indeks z literą W) oraz jakościowe – normy ACEA, API lub własne danego koncernu motoryzacyjnego. Na ten moment w znacznej większości nowych aut stosowane są oleje syntetyczne.

Nie zapomnij również o oleju do skrzyni biegów. Przy manualnych przekładniach zmiany biegów powinien być on wymieniany co 40-60 tyś. km. W przypadku automatycznych, według indywidualnych zaleceń producenta.

Płyn hamulcowy, do wspomagania i chłodniczy

Płyn hamulcowy koniecznie należy zmieniać co 2 lata. Posiada on właściwości higroskopijne. Oznacza to, że pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli jej poziom będzie zbyt wysoki (dopuszczalna wartość to 3 proc.), obniży tym samym temperaturę wrzenia płynu. Może spowodować to jego zagotowanie i znaczne zmniejszenie skuteczności hamowania, co przełoży się na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o płyn do wspomagania i chłodnicy, nie ma konkretnej reguły. Należy je uzupełniać w przypadku wystąpienia braków i wymieniać przy zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian, np. podwyższonej temperatury silnika w czasie pracy.

Płyn do spryskiwaczy

Chociaż płyn do spryskiwaczy nie jest niezbędny, jego odpowiedni poziom poprawi komfort podróżowania. Warto więc przy okazji sprawdzić ilość preparatu w zbiorniku przy każdej okazji. W okresie wakacyjnym wybieraj płyn letni, natomiast zimą dostosowany do minusowych temperatur.

Pamiętaj, by zawsze wybierać oleje i płyny od renomowanych producentów. Jedynie w ten sposób jesteś w stanie zapewnić sobie niezawodność auta, zaś jemu długą żywotność.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/hobby/auto/oleje-plyny

Pobyt we Władysławowie

0
Pobyt we Władysławowie

Dlaczego poza sezonem warto wyjechać nad polskie morze? Odpowiedź wydaje się oczywista! Jest dużo taniej. To doskonały moment również ze względu na wszechobecny spokój. W miasteczkach turystycznych jest teraz znacznie mniej osób, które podróżowały w upalne dni wakacji z małymi dziećmi.

Dobrze jest wybrać taką miejscowość, w której będziemy mogli odpocząć. Część osób woli wyjeżdżać wtedy, kiedy jest mniejszy ruch, ponieważ oznacza to dużo lepszy relaks oraz przystępne ceny. Jeśli interesuje nas Władysławowo noclegi mogą być w bardzo przystępnych cenach. Wtedy możemy zdecydować się na pobyt krótszy lub dłuższy, w zależności od tego, na ile pomaga pozwala nam domowy budżet. Szczególnie jest to dobra propozycja dla osób, które nie są związane z jakimś określonym miejscem pracy, ale mogą pracować zdalnie. Pomysł wyjazdu w miejsce, w którym rzadko bywamy jest doskonałą metodą na odpoczynek dla zmęczonego umysłu.

A co z osobami, które mieszkają nad morzem. Wielu z nich wynajmuje domki letniskowe, dzięki czemu mogą zarobić dodatkowe pieniądze. Dla niektórych stało się to dobrym sposobem na utrzymanie. Jeśli chcemy odwiedzić Władysławowo kwatery znajdziemy w bardzo przystępnych lokalizacjach. Będziemy mieli blisko na plażę. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby popatrzeć na piękne fale, które zawsze są zjawiskowe. Choć Ich ruch wydaje się jednostajny to lubimy na nie patrzeć i wcale ten widok nas nie nudzi. Niektóre osoby często wykonują zdjęcia nad morzem, ponieważ jest to bardzo piękny widok. Jeśli obieramy za cel Władysławowo pokoje i apartamenty możemy znaleźć za pośrednictwem internetu. To doskonała metoda, dzięki której możemy również poznać opinie na temat danych obiektów.

Dzięki temu możemy zarezerwować pobyt w miejscu ściśle dostosowanym do naszych oczekiwań i potrzeb. Zazwyczaj właściciele takich miejsc starają się dostosować do potrzeb klientów oferując rozmaite udogodnienia, które będą zachęcające dla turystów. Warto znaleźć swoje ulubione miejsce, do którego będziemy chętnie jeździć.

Jak przenieść numer do innego operatora?

0
Jak przenieść numer do innego operatora

Przeniesienie numeru do innego operatora nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Da się to zrobić stosunkowo szybko, a dzięki temu możemy zacząć korzystać z nowej taryfy (i nowych promocji!) bez konieczności zmieniania swojego numeru telefonu. Jak to dokładnie zrobić?

Gotowe drewniane domki letniskowe na sprzedaż

0
Gotowe drewniane domki letniskowe na sprzedaż

Firma Domki Eko Architektura (domkiekoarchitektura.pl) posiada niezwykle bogatą ofertę domków letniskowych oraz całorocznych, które wykonane są w dużej mierze z ekologicznych i naturalnych materiałów.

W ofercie znaleźć można różnorodne modele domków, wykonanych z odpowiedniego gatunku drzewa, które cechuje odporność na szkodliwe czynnik zewnętrzne i wysoka wytrzymałość. Dostępne są między innymi domki wykonane z drzewa dębowego, bukowego lub sosnowego. Drzewo zazwyczaj pokryte jest specjalistycznym preparatem, który chroni je przed ogniem. Dzięki temu ryzyko pożaru jest niezwykle niskie.

Gotowe drewniane domki letniskowe na sprzedaż to świetna inwestycja. Wiele właścicieli działek położonych blisko morza bądź jezior inwestuje w tego typu domki i wynajmuje je turystom. Taki biznes w sezonie letnim pozwala generować bardzo wysokie dochody. Termin pobytu w tego typu domku należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem gdyż cieszą się one stale rosnącą popularnością. Taką opcję chętnie wybierają zarówno rodziny z małymi dziećmi, studenci oraz seniorzy, którzy cenią sobie ciszę i spokój w czasie urlopu.

Każdy model przed zakupem można dokładnie obejrzeć i zapoznać się ze wszystkimi funkcjami. Gdy zajdzie taka potrzeba wybrany projekt można dowolnie zmodyfikować według potrzeb indywidualnego klienta. Domek letniskowy to doskonała alternatywa dla drogich hoteli i pensjonatów. Domki jednorodzinne zapewniają spokój i intymność w czasie wypoczynku. Zazwyczaj wyposażone są one również a taras bądź balkon gdzie można spędzać długie, ciepłe letnie wieczory.

Cena drewnianego domku uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości i od tworzywa, z jakiego został on wykonany. Doświadczeni specjaliści, którzy zajmują się sprzedażą domków służą radą i pomocą w czasie wyboru. Aby zakupić domek w okazyjnej cenie warto zwrócić uwagę na modele, które znajdują się w zakładce wyprzedaż. Zwykle są tam umieszczane modele z poprzedniej kolekcji, których cena na koniec roku zostaje znacząco obniżona.

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców to ważna sprawa dla obcokrajowców przybywających do naszego kraju

0
Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców to ważna sprawa dla obcokrajowców przybywających do naszego kraju

Choć wielu Polaków w różnych celach wyjeżdża za granicę, to także wielu cudzoziemców przyjeżdża do nas do Polski i warto mieć to na uwadze. Może się to komuś wydawać dziwne, ale dla pewnych nacji nasz kraj jest dość atrakcyjny turystycznie, dla innych z kolei (szczególnie dla ludzi ze wschodu) jest atrakcyjnym miejscem pracy. Tyle, że taki cudzoziemiec przyjeżdżający do naszego kraju musi być świadomy tego, że powinien być u nas ubezpieczony. Chodzi tu nie tylko o takie zwykłe ubezpieczenie dla cudzoziemców, na przykład od nieszczęśliwych wypadków, ale i szeroko pojęte ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczanie dla obcokrajowców

Błędne jest bowiem myślenie, że na wyjeździe na pewno nic się nie stanie i tak samo jak Polacy wyjeżdżający do innych krajów muszą być świadomi ryzyka, tak i obcokrajowcy w Polsce powinni wziąć to pod rozwagę. Takie ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców szczególnie powinno dotyczyć osób pracujących w naszym kraju (na przykład Ukraińców), bo wiemy doskonale, że najczęściej wykonują oni proste (choć dość ciężkie prace fizyczne), gdzie ryzyko uszczerbku na zdrowiu jest dość duże.

Takie ubezpieczenie zdrowotne można zakupić nawet przez internet i popularne jest na przykład ubezpieczanie obcokrajowca na visa-insurance.pl. Ubezpieczenie cudzoziemca przeznaczone jest praktycznie dla każdego – i dla turystów, i dla pracowników i nawet dla zwykłych studentów obcokrajowców. Co więcej, jest ono możliwe dla każdego bez względu na jego wiek i bez względu na jego aktualny stan zdrowia, gdyż nie są wymagane żadne badania lekarskie.

Ubezpieczenie dla obcokrajowców w Polsce obejmuje bardzo szeroki zakres usług, poczynając od wizyty u zwykłego lekarza internisty, postawienia diagnozy schorzenia i wypisanie leków, aż po dużo poważniejsze sprawy, jak pobyt w szpitalu. Dostępne jest także leczenie stomatologiczne w przypadku mocnego bólu zębów oraz wszelkie transporty medyczne. Zakres ubezpieczeniowy zależy od wpłacanej składki miesięcznej i najtańsze ubezpieczenia są już dostępne nawet od kilkudziesięciu złotych.

Bilety na Eurotunel – o czym warto pamiętać?

0
Bilety na Eurotunel – o czym warto pamiętać?

Podróż do Wielkiej Brytanii kojarzy nam się z drogimi biletami lotniczymi. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyny sposób na przeprawę przez Kanał La Manche. Od ćwierćwiecza funkcjonuje bowiem Eurotunel, który jest świetną alternatywą dla linii lotniczych. Jak wygląda taka podróż?

Jak powstawał Eurotunel?

Anglicy i Francuzi pracowali nad połączeniem lądowym od dziesięcioleci. Pierwsze wzmianki o moście łączącym brytyjskie wyspy z Europą pochodzą już z XIX wieku. Jednak do końca II wojny światowej nie przedstawiono żadnego rozwiązania. Sytuacja zmieniła się w latach 50. XX wieku. W 1957 roku powołano specjalną grupę inżynierów, która miała przygotować projekt tunelu. Po szesnastu latach eksperci opracowali cztery plany. Pierwszy z nich zakładał stworzenie mostu zawieszonego na kevlarowych linach. Było to jednak kosztowne rozwiązanie, dlatego szybko z niego zrezygnowano. Inną propozycją był  Euroroute, czyli tunel drogowy między sztucznymi wyspami połączonymi z lądem mostami. Trzeci wariant zaś proponował połączenie podziemnych dróg oraz kolei. Ostatecznie wybrano jednak czwartą opcję, czyli Eurotunel. Projekt ten zakładał utworzenie trzech tuneli: dwóch kolejowych i jednego serwisowego. Prace nad tunelem rozpoczęto 1 grudnia 1987 roku. Pierwsze trzy lata robót polegały na przebijaniu się przez warstwy skalne Cieśniny Kaletańskiej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 6 maja 1994 roku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały zaś głowy państw: królowa Elżbieta II oraz Francois Mitterand. Pół roku później Eurotunelem przejechał pierwszy pociąg.

Czy bilety na Eurotunel są dostępne w Polsce?

Przez Eurotunel kursują pociągi łączące Londyn z Paryżem oraz Londyn z Brukselą. W pierwszym przypadku całkowita podróż trwa około 2,5 godziny. W drugim przypadku oba miasta dzieli dwugodzinna podróż. Pociągi pasażerskie Eurostar poruszają się z prędkością 300 km/h. Przez Eurotunel przejeżdżają natomiast w tempie 160 km/h. Bilety na te połączenia możemy kupić bez problemów w Polsce. Wystarczy, że klikniesz np. tutaj https://www.mastertravel.pl/eurotunel.html. W zakupie pomogą ci doświadczeni specjaliści, którzy wybiorą najlepsze połączenie i odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania. Co więcej, do ceny biletu nie jest doliczana żadna prowizja, dzięki czemu nabywasz je w atrakcyjnej cenie. Bilety na Eurotunel dobrze jest kupić szybciej. W ten sposób będziemy mieć pewność, że uda się zarezerwować miejsce, a harmonogram podróży nie zostanie zakłócony. Warto więc o tym pamiętać i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Wymiana walut w Warszawie

0
Wymiana walut w Warszawie

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się produktami finansowymi, jakie dostępne są na rynku, z całą pewnością wie, że jest ich dość sporo. W związku z powyższym każdy może przebierać i wybierać w różnych ofertach i znaleźć taką, która będzie skrojona na jego miarę. Jeśli ma się dostęp do sieci, to z reguły nie ma najmniejszego problemu, żeby znaleźć interesującą ofertę. Można przy okazji zapoznać się z jej wytycznymi oraz ze szczegółami, co może okazać się pomocne w zaistniałej sytuacji. Również warto odwiedzić kantor w centrum Warszawy, jeśli już ma się pewną sumę pieniędzy.

Każdy, kto kiedykolwiek starał się o pożyczkę lub kredyt wie, że konieczne jest złożenie wniosku. Można to zrobić za pomocą sieci lub po prostu udać się do danej placówki i osobiście go wypełnić. Ta druga opcja jest o tyle dobra, że można liczyć na pomoc pracownika danej firmy. Ma się wtedy całkowitą pewność, że wniosek został wypełniony prawidłowo i że nie zawiera żadnych błędów, które mogłyby skupować tym, że jego rozpatrzenie przedłuży się znacznie w czasie, a to z kolei dla osób, które potrzebują pilnie gotówki, może okazać się znaczną przeszkodą i skutkować też tym, że będą musieli dłużej poczekać na gotówkę, która jest im potrzebna teraz i natychmiast. Kursy walut w Warszawie to zagadnienie, które interesuje wiele osób i nie ma w tym nic dziwnego.

Wiele osób na pewno zastanawia się także nad kredytem, ponieważ jest wtedy szansa na otrzymanie wyższej kwoty pieniędzy, a to z kolei dla wielu jest ważną informacją. Każdy, kto ma stałe zatrudnienie a tym samym umowę o pracę, może liczyć na otrzymanie kredytu w dowolnej placówce bankowej. Z kolei ci, którzy utracili zatrudnienie i posadę na danym stanowisku, mogą ubiegać się o pożyczki na konkretny cel lub na cel dowolny. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić, żeby otrzymać gotówkę, bo wtedy łatwiej będzie im sprostać. Na pewno należy także zastanowić się nad oszczędzaniem pieniędzy, bo takie działanie na pewno okaże się pomocne w przyszłości, bo wówczas wymiana walut w Warszawie będzie przyjemnością. Jeśli ma się odłożoną pewną ilość gotówki, to nie trzeba obawiać się niespodziewanych wydatków, bo zawsze istnieje szansa na to, że się je pokryje.

Wyspiarska różnorodność Madery

0
Madera

Poszukując odpowiedniego miejsca na letni wypoczynek i podróże, staramy wybrać się coś sprawdzonego, pewnego i pięknego. Z pewnością takich miejsc w Europie jest wiele, jednakże jedno miejsce spełnia te warunki z naddatkiem. Jest taka wyspa, określana mianem „ze wszystkich wysp najpiękniejszą i wolną”. Mowa oczywiście o niezwykle klimatycznej Maderze. Wyspie, „wyrzuconej” wgłąb Oceanu Atlantyckiego, który otacza ją w całej swojej potędze.

Archipelag na wyciągnięcie ręki

Madera staje się coraz popularniejszym miejscem na podróże. Rosnąca liczba lotów, a także coraz większa uwaga biur podróży potęguje zainteresowanie tym urokliwym kawałkiem lądu „dryfującym” po potężnym Atlantyku. Jest to idealne miejsce dla osób, ceniących sobie podróże w miejsca o umiarkowanym klimacie. Nie uświadczymy na Maderze wielkich upałów. Temperatura panująca na archipelagu określana jest mianem „wiecznej wiosny”. Ustabilizowane 16-23 stopnie Celsjusza to niemalże pewnik w Regionie Autonomicznym Madery, bo tak oficjalnie to miejsce jest nazywane.

Podróże do lasów wawrzynowych i w góry

Owoce morza i ryby oceaniczne zdominowały kuchnię Madery. Zajadając się w lokalnych potrawach mamy pewność, że pochodzą one z tego regionu. W końcu rdzenni mieszkańcy Madery zajmują się w szczególności rybołówstwem i pracą na roli. Jednym z takich „bastionów” rybaków jest chociażby urokliwa Camara de Lobos. To jednak nie kuchnią Madera stoi. Natura obdarzyła wyspę niezwykłą florą i fauną, którą możemy podziwiać każdego dnia. Wawrzyn jest niejako symbolem archipelagu. To własnie tutaj rośnie on w dużych ilościach. Lasy wawrzynowe znajdują się także na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękne, leśne krajobrazy, które możemy podziwiać ze szczytów gór (choć nie tylko, bo część miejscowości położona jest wystarczająco wysoko nad poziomem morza), dopełniają obraz Madery jako swoistego „raju na ziemi”.

Urokliwe miejsca

Podróżując po krainie „wiecznej wiosny” nie sposób zapomnieć o zwiedzeniu małych miasteczek, które zostały bajecznie wkomponowane w strome zbocza gór i pagórków. Można mieć wrażenie, że te domki znalazły się tam zupełnie przypadkowo. To jednak przemyślany pomysł architektoniczny wynikający niejako z konieczności – na Maderze jak na lekarstwo dolin czy płaskowyżów. Klimat zdominowany jest przez góry, strome zbocza, non-stop podmywane przez wody oceanu. Podróże do Porto Moniz, Santany czy Faial będą wyjątkowe ze względu na przepiękne wybrzeża, oryginalne wiejskie domki czy potężne góry, dopełniające pełny obraz Madery.

Więcej znajdziesz na: https://martynasoul.com