Zgubiłem paszport i co dalej?

Jesteś za granicą i zgubiłeś paszport? Jeśli taka sytuacja wydarzyła się Tobie, lepiej nie panikuj. Owszem, najprawdopodobniej będziesz musiał wyrobić nowy. Jednak nie zawsze musi się to wiązać ze sporymi utrudnieniami.

Unia Europejska

Jeśli wybrałeś się na wycieczkę do Unii Europejskiej, nie będziesz musiał martwić się konsekwencjami. Na granicach kontroli nie ma, więc przejazd powinien nie wiązać się z trudnościami. Problem pojawi się, jeśli latasz samolotem. Wtedy będąc na lotnisku, na pewno zostaniesz poproszony o dowód tożsamości.

Poza Unią

Dużo kłopotów może spowodować utracenie dokumentów poza Unią Europejską. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lokalnego konsulatu bądź ambasady. W zasadzie – to jedyne wyjście. Potrzebne nam też będzie wyrobienie nowego dokumentu. W danym budynku dyplomatycznym wypełnimy odpowiedni formularz i podamy dwa zdjęcia. Przyda się też ksero naszego własnego dowodu osobistego. Zawsze bierzmy go ze sobą. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość i tym samym – obywatelstwo polskie.

Na jaki okres?

Wyrobienie paszportu wcale nie musi być długotrwałe. Problem pojawia się, gdy na przykład chcemy wyrobić zupełnie nowy, długoterminowy paszport. Jednak jeśli od razu chcemy wracać do Polski, musimy liczyć się z paszportem tymczasowym. Jego wyrobienie jest o wiele szybsze i pozwala bezpiecznie przekraczać granicę.

Uwaga!

Nie zapomnij o tym, by zapisać adresy wszystkich placówek dyplomatycznych (oczywiście polskich), jakie znajdują się na terenie kraju do którego wyjeżdżasz. Pamiętaj, że jest to przedsięwzięcie nieodzowne. Nie zapominaj również o kopiach swoich dokumentów. W ostateczności, mogą być to kopie również w wersji elektronicznej. Przyda się jednak stare, dobre ksero.

Podsumowując, utrata dokumentów za granicą wcale nie musi być aż takim problemem. Nieodzowna wyda się pomoc ze strony polskich placówek dyplomatycznych i oczywiście trochę zdrowego rozsądku. Dlatego koniecznie pilnujmy naszych dokumentów.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak spędzić wakacje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here