Sok z brzozy znany także jako oskoła to doskonała dawka witamin i mikroelementów na przedwiośniu. Dowiedz się jakie ma właściwości oraz na co pomaga. Jak dawkować sok z brzozy, jak długo go pić? Poznaj sprawdzone metody pozyskiwania soku z brzozy.
Osoby interesujące się naturalnymi produktami poprawiającymi zdrowie na pewno natrafiły niejednokrotnie na sok z brzozy. Z całą pewnością w głowie zrodziły się takie pytania, jak: na co pomaga sok z brzozy? Jakie są właściwości soku z brzozy? Odpowiedzi na te pytania możemy oczywiście znaleźć w internecie, książkach, artykułach, magazynach oraz od innych osób. Polecamy obszerny artykuł miodowewzgorze.pl/blog/sok-z-brzozy-kiedy-i-jak-zbierac-oraz-dlaczego-warto-go-pic/, z którego dowiesz się praktycznych metod pobierania soku z brzozy.
Skład soku z brzozy.
Sok z brzozy ma wiele składników odżywczych, wpływających na zdrowie. Oskoła znana jest od starożytności i pita była chętnie przez naszych przodków. Możemy pozyskać go sami z pnia drzewa, jak i kupić w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Sklepowe produkty przede wszystkim są pasteryzowane i dosładzane cukrem. Z tego powodu warto samodzilnie pobierać sok z drzewa i pić go regularnie na przedwiośniu. Dlaczego warto go stosować? Na pewno dlatego, że zawiera:
– przeciwutleniacze,
– aminokwasy,
– miedź,
– żelazo i wiele innych składników.
Na co pomaga sok z brzozy?
Sok z brzozy przede wszystkim wzmacnia odporność, wspomaga pracę nerek i układu krwionośnego. Pomaga również w leczeniu wrzodów żołądka i rwy kulszowej. Sok z brzozy może pomóc w złagodzeniu bóli reumatycznych, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dzięki niemu możemy pozbyć się również cellulitu, a używając go jako wcierki do włosów, wzmacniamy je oraz dodajemy im blasku i objętości. Oskoła wspomaga pracę wątroby oraz nerek. Ma właściwości oczyszczania oraz odtruwania organizmu z toksyn. Wykorzystywana jest także w walce z rzucaniem palenia. W okresie wczesno wiosennym jest niezastąpionym, naturalnym produktem bogatym w witaminy i związki mineralne, które są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jak pić oskołę?
Planując zastosowanie soku z brzozy, należy zdać sobie sprawę, że ma on specyficzny smak. Powinno się pić go na zimno, ponieważ wtedy zachowujemy najwięcej właściwości. Oskoła może być przechowywana w lodówce do 10 dni, natomiast w temperaturze pokojowej maksymalnie kilkanaście godzin. Aby wspomagać swoje zdrowie, powinno się pić sok 3 razy dziennie, po ćwierć szklanki przez 2 – 3 tygodnie.
Przeciwwskazania do picia oskoły.
Należy pamiętać, że przyjmowanie nawet naturalnych preparatów należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Naturalne preparaty także mogą wchodzi w interakcje z innymi lekami. Przy stosowaniu tego typu substancji największą ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i matki karmiące.
Występują również przeciwwskazania do picia soku z brzozy. Kiedy go nie stosować? Podczas występowania nadwrażliwości skórnej, uczuleń na pyłki brzozy, niewydolności układu moczowego oraz obrzęków występujących przy chorobach serca i nerek.
Sok z brzozy jest produktem posiadającym wiele właściwości. Należy jednak pamiętać, aby używać go z rozwagą i pod okiem specjalistów.
Jak pobierać sok z brzozy?
Jeśli chcemy samodzielnie pobierać sok z brzozy mamy 3 możliwości. Metoda pierwsza polega na nawierceniu pnia drzewa i zamontowaniu w dziurce rurki, po której sok będzie spływał do butelki. Drugą metodą jest nacięcie za pomocą siekierki kory drzewa i zbierania skapujących kropel soku do podstawionego garnuszka. Trzecia metoda jest najmniej inwazyjna oraz z pewnością najprostsza. Polega na obcięciu kawałka gałązki brzozy zawiązania na niej butelki. Skapujący sok intensywnie zapełnia naczynie, które należy zbierać każdego dnia. Jest to także doskonały spacer każdego dnia po świeży sok. Przy pobieraniu soku należy pamiętać, by pozyskiwać go od południowej strony pnia. Nagrzane od słońca drzewo w większej ilości wydziela sok. Kolejną wskazówką jest pozyskiwanie soku powyżej 1 metra od gruntu, tak aby pozyskiwać sok, a nie wody gruntowe. Sok z brzozy pozyskujemy wczesną wiosną, aż do momentu pojawienia się pierwszych listków. Po tym czasie sok staje się mętny i kończymy jego pobieranie.
Źródło artykułu: miodowewzgorze.pl