Samochód to bez wątpienia najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Większość z nas obecnie nie wyobraża sobie życia bez sprawnego pojazdu, ponieważ korzystamy z aut nie tylko w celu poprawy komfortu, ale także w pracy. Warto więc zadbać o ich stan techniczny, wygląd i czystość.
Jedną z podstawowych czynności, o które należy zadbać, jest m.in. wymiana olejów i płynów. Zaniedbanie tego może prowadzić do wielu problemów mechanicznych, uszkodzeń podzespołów lub nawet spowodowania kolizji/wypadku na drodze. Warto więc sprawdzić oleje i płyny przed każdym wyjazdem i wiedzieć, jak je wymienić lub uzupełnić niedobory. Szczególnie jeśli niebawem czeka nas dłuższa podróż.
Olej silnikowy, czyli właściwa praca serca Twojego auta
Jak często wymieniać olej silnikowy? Chociaż coraz większa ilość producentów wydłuża ten okres, jako standardowy przedział przyjęto 10-20 tys. km lub raz do roku. Wymieniany jest on wraz z filtrem oleju zgodnie z terminami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu. Poziom oleju silnikowego należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą.
Koniecznie należy wykorzystywać jedynie taki olej, jaki zalecany jest przez producenta silnika. Uwagę trzeba zwrócić na normy lepkościowe (klasyfikacja SAE, czyli indeks z literą W) oraz jakościowe – normy ACEA, API lub własne danego koncernu motoryzacyjnego. Na ten moment w znacznej większości nowych aut stosowane są oleje syntetyczne.
Nie zapomnij również o oleju do skrzyni biegów. Przy manualnych przekładniach zmiany biegów powinien być on wymieniany co 40-60 tyś. km. W przypadku automatycznych, według indywidualnych zaleceń producenta.
Płyn hamulcowy, do wspomagania i chłodniczy
Płyn hamulcowy koniecznie należy zmieniać co 2 lata. Posiada on właściwości higroskopijne. Oznacza to, że pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli jej poziom będzie zbyt wysoki (dopuszczalna wartość to 3 proc.), obniży tym samym temperaturę wrzenia płynu. Może spowodować to jego zagotowanie i znaczne zmniejszenie skuteczności hamowania, co przełoży się na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.
Jeśli chodzi o płyn do wspomagania i chłodnicy, nie ma konkretnej reguły. Należy je uzupełniać w przypadku wystąpienia braków i wymieniać przy zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian, np. podwyższonej temperatury silnika w czasie pracy.
Płyn do spryskiwaczy
Chociaż płyn do spryskiwaczy nie jest niezbędny, jego odpowiedni poziom poprawi komfort podróżowania. Warto więc przy okazji sprawdzić ilość preparatu w zbiorniku przy każdej okazji. W okresie wakacyjnym wybieraj płyn letni, natomiast zimą dostosowany do minusowych temperatur.
Pamiętaj, by zawsze wybierać oleje i płyny od renomowanych producentów. Jedynie w ten sposób jesteś w stanie zapewnić sobie niezawodność auta, zaś jemu długą żywotność.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/hobby/auto/oleje-plyny