Jak zwabiać listy na polowaniu

Polowanie na listy nie jest zadaniem łatwym. To sprytne zwierzęta, które nie dają się złapać na byle jaką przynętę. Doświadczeni myśliwi znają jednak sprawdzone i skuteczne sposoby, dzięki którym z polowania wracają z futrzanymi zdobyczami. Jak zwabiać lisy przy zastosowaniu nieinwazyjnych sposobów? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czas na polowanie

Okazuje się, że najważniejsza jest właściwa taktyka. Myśliwy powinien przede wszystkim wybrać odpowiedni czas na polowanie. Okazuje się, że wabiki sprawdzą się najlepiej zimą, właśnie wtedy lisy mają ruję, a biały śnieg sprawia, że te są łatwo dostrzegalne nawet z dużej odległości. Co więcej, właśnie na białym puchu zostawiają ślady, które znacznie ułatwiają tropienie tej zwierzyny.

Jak przechytrzyć lisa?

Najczęściej stosowanym wabikiem na lisy jest kniazienie zająca. To prosty w użyciu przyrząd, który doskonale naśladuje odgłosy wydawane przez zające. Co ciekawe, myśliwi mają też swoje wypracowane sposoby, dzięki którym lisa udaje się rzeczywiście zwabić. Należy pamiętać, że „rudy” jest niezwykle sprytny i szybko rozpoznaje fałszywe dźwięki. To dlatego kniazienie zająca powinno trwać dosłownie kilka sekund. Po tym czasie myśliwy powinien zmienić miejsce swojego położenia, bo przecież zając również się przemieszczać, a lisy doskonale o tym wiedzą. Na podobnej zasadzie sprawdza się wykorzystanie wabików dźwiękowych, najlepiej tych, które imitują pisk kozy albo myszy.

Jak działa wabik kniazienie zająca?

Wabik kniazienie zająca jest powszechnie stosowany przez myśliwych. Jest prosty w użyciu, nie zajmuje dużo miejsca, do tego trwały, odporne na trudne warunki terenowe i można go wykorzystywać wielokrotnie.

Jak używać tego rodzaju wabik? Dźwięk wydobywany jest ustnie i powstaje uruchomiony wydychanym powietrzem. Dzięki regulacji napływu powietrza kniazienie może przypominać klasyczny dźwięk, jaki wydobywają zające, ale również dźwięk, który te zwierzęta wydobywają z siebie, kiedy są przestraszone, walczą albo konają.

Jaki wabik kniazienie zająca wybrać?

Aby myśliwy mógł korzystać z tego rodzaju wabika skutecznie, warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Przede wszystkim dobrze jest wybrać renomowany sklep z asortymentem dla myśliwych. W nim udaje się znaleźć wabik najlepszej jakości. Właśnie od niej zależy przecież wydobywany dźwięk i warto, aby ten do złudzenia przypominał odgłos szaraka.

Uwzględnić należy także aspekty praktyczne wabika. Ponieważ polowanie na listy odbywa się z reguły zimą, wabik powinien być mrozoodporny. Najlepiej wybierać te, które zawierają odporną na przymarzanie membranę.

Uwagę trzeba też skupić na zasięgu dźwięku wydawanego przez wabik tego rodzaju. Myśliwym zależy na tym, aby ten był jak największy, dzięki czemu będzie słyszalny przez większą liczbę lisów, które znajdują się nawet w dużej odległości.

Przed polowaniem warto spróbować sekwencji dźwięków, jakie podczas polowania będą wykonywane przez myśliwego w celu zwabienia lisa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here