Atrakcje Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Ogród Botaniczny we Wrocławiu to niezwykłe miejsce, które od lat przyciąga fascynatów przyrody, rodziny z dziećmi pragnące wypocząć na świeżym powietrzu oraz amatorów fotografii, którzy na tle bujnej roślinności uchwycić potrafią niepowtarzalne kadry. Czy wiesz, że na terenie Ogrodu Botanicznego znaleźć można Szkółkę Drzew i Krzewów, gdzie dostępne są najróżniejsze gatunki roślin? To nie jedyna ciekawostka, jaką skrywa to pełne uroku miejsce. Dowiedz się więcej na temat poszczególnych ekspozycji!

Największe atrakcje Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu

Jak dowidzieć się można z bloga Hostelu Trzy Kolory, liczne grupy turystów i miejscowych na tereny Ogrodu Botanicznego ściąga nie tylko możliwość zakupienia pięknych gatunków roślin, ale i zwiedzenia niezwykłych ekspozycji ogrodu. Spacer po jego krętych alejkach może stanowić źródło radości i relaksu dla całej rodziny, dlatego szczególnie często można zauważyć tam rodziców i ich zachwycone wycieczką dzieci. Nie brakuje także zakochanych par, oczarowanych atmosferą ogrodu, jak i poszukujących wytchnienia od codzienności samotników.

Na zwiedzanie terenów Ogrodu Botanicznego najlepiej wygospodarować więcej niż godzinę czy dwie wolnego czasu. Jest to bowiem prawdziwa uczta dla zmysłów, którą warto niespiesznie chłonąć, przechadzając się po obszarze mierzącym aż 7,4 hektarów. Na terenie tym mieści się około 7500 gatunków roślin, wśród których znajdziemy zarówno florę szklarniową, jak i gruntową. O ich wyjątkowości może świadczyć fakt, że aż 27 drzew znajdujących się na terenie Ogrodu Botanicznego oficjalnie wpisano do rejestru pomników przyrody.

Jedną z najchętniej oglądanych ekspozycji obszaru jest Arboretum, gdzie rosną przepiękne okazy cedrów, cyprysowców, sośnic, modrzewia polskiego oraz wiecznie zielonych sekwoi. Zwiedzający ochoczo kierują swoje kroki także do Alpinarium, które prezentuje aż 1500 najróżniejszych gatunków uprawnych roślin skalnych. Nie brakuje tam również pięknie zachowanych, skamieniałych pni drzew czy też odcisków pradawnych, wymarłych już roślin. Poza dwoma wspomnianymi ekspozycjami w głębi Ogrodu Botanicznego zwiedzić można także następujące działy:

  • rośliny szklarniowe – niemal pięć tysięcy egzemplarzy barwnych, cieszących oko roślin pielęgnowanych w szklarniach,
  • pnącza – największa kolekcja dzikich pnączy zimujących w gruncie, jaką znaleźć można na terenie całej Europy,
  • rośliny wodne, błotne i akwariowe – niezwykle ciekawa i widowiskowa kolekcja roślinności subtropikalnej i tropikalnej,
  • gruntowe rośliny ozdobne – zbiory, wśród których dominują kwiaty takie jak hiacynty, liliowce czy piwonie,
  • systematyka – ekspozycja zawierająca krzewy i drzewa zielone, które świetnie radzą sobie w polskim zimowym klimacie,
  • dydaktyka i morfologia roślin – ekspozycja edukacyjna prezentująca egzemplarze roślin, które doskonale przedstawiają budowę kwiatów, sposoby ich zapylania, mechanizmy rozsiewania nasion, a także poszczególne elementy rośliny, jak kwiatostany, owoce, pędy, liście czy korzenie,
  • panorama natury – wystawa dydaktyczna dotycząca informacji na temat rozwoju życia na naszej planecie. Podzielona jest na poszczególne ery historyczne – od kambru do czwartorzędu. Zwiedzając ekspozycję, znajdziemy także praktyczne informacje dotyczące skał i minerałów pochodzących z terenu Dolnego Śląska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here